Školní exkurze – Dlouhé Stráně

06.11.2014 11:00

 

     Dne 15. 10. 2014 se žáci 2. stupně mohli zúčastnit další ze školních exkurzí, tentokrát jsme se jeli podívat na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně v Jeseníkách.       Dobře naladěni jsme od zastávky Jana Šoupala vyjeli s moc milým panem řidičem vyzvednout pana průvodce, který nás měl během dne obohatit o nové poznatky. Cesta byla docela dlouhá, a první zastávka se nekonala nikde jinde, než na benzínce. Krátce potom jsme dorazili do Velkých Losin, kde jsme si prošli zámecký park a podívali se na Sirný pramen Karel, který je jedním z termálních pramenů zdejších lázní. Po procházce nesměly chybět nákupy, a někteří žáci si zakoupili výrobky z ručně vyráběného papíru místní papírny, díky které jsou Velké Losiny známé. Ještě proběhlo „rychlofocení“ a už jsme seděli v autobuse a popojeli o kousek dál, tentokrát až na Dlouhé Stráně. Jako první nás čekala video prezentace, ze které jsme se dozvěděli  na jakých principech elektrárna pracuje, jak se stavěla nebo jak to vypadá uvnitř. O tom, že nám říkali pravdu, jsme se mohli na vlastní kůži přesvědčit po tom, co nám byla umožněna návštěva podzemních turbín. Potom jsme autobusem vyjeli na horní nádrž. Docela chladné horské počasí nás nakonec nikoho neodradilo, a všichni jsme si udělali malou procházku kolem celé nádrže, někteří dokonce trénovali běh do schodů a jiní běhali. Těsně před odjezdem jsme se občerstvili v tamějším kiosku párkem v rohlíku nebo hamburgerem. Aby byl náš výlet úplný, podívali jsme se ještě na spodní, trochu menší nádrž. Všichni lehce unavení a obohacení o nové vědomosti a zážitky jsme se vydali zpátky do Ostravy. Výlet to byl moc příjemný a již se těšíme na další.

 

                                                                                                                                                                                                                                      Veronika Kozubková  9.A

Fotogalerie: Školní exkurze – Dlouhé Stráně