Rodilý mluvčí na naší škole

13.04.2016 07:30

Naše škola se v letošním školním roce opět zapojila do projektu Rodilý mluvčí, který byl financován Úřadem městského obvodu Poruba. Tentokrát jsme do projektu zapojili především žáky I. stupně – 3. – 5. ročník. V březnu měli možnost procvičit si angličtinu s lektorem pocházejícím přímo z Londýna. A v pondělí 11. dubna vybraní žáci z 8. a 9. ročníku podrobili Stephena Ashtona „výslechu“, jehož cílem samozřejmě bylo zjistit informace o jeho životě, ale také si ověřit naši úroveň angličtiny. Podle ohlasů všech žáků, kteří se s rodilým mluvčím setkali a pracovali s ním, byl tento projekt přínosným zpestřením výuky anglického jazyka na naší škole. Určitě bychom přivítali více takto podnětných akcí v dalších letech.

Pokud se chcete dozvědět základní informace o našem rodilém mluvčím, čtěte:

     Our native speaker was  Stephen Ashton , who was born in London, in 1958. He grew up in North London, in Winchmore Hill. He attended Firs Farm Primary school. Then he studied at Winchmore Secondary school. He became a designer. He moved to Přívoz in August 2015. Now he lives and works here, because of his new Czech wife Martina. He teaches English in many  schools and  companies (for example Wallmark…). From the first marriage he has got 2 adult children. They live in Great Britain with their families (he´s got one grandson).  In second marriage he has got 2 children too, they are small. He feels more comfortable in the Czech Republic than in London – people are more polite and frendlier here. He likes eating Czech food (řízek, guláš, knedlíky…) and Czech beer is the best in the world in his opinion. We´ve learned a lot of information about Royal Family, London, we discussed immigration issues and differences in the educational systems of our countries etc.

     We are pleased  that we could communicate in English and make sure  that we understand English. He was really nice and frienly teacher.

 

                                    Autoři:  T. Kaňkovská, T. Čápová, J. Mikeska, R. Platzek, M. Sokol +p. uč. M. Slabá

Fotogalerie: Rodilý mluvčí na naší škole