Naučte své dítě efektivnímu učení

27.03.2013 11:38

Milí rodiče,

 „…..Některé dítě je sice inteligentní, ale od přírody neposedné. Hůře se soustředí a ke všemu se pořád vrtí, tak je učitel napomíná.Dítě má ze školy nepříjemný pocit. Má k učení nechuť, tak se s ní vyrovnává, jak mu velí příroda.Nepříjemné věci se vyhne (pokud mu v tom rodiče nezabrání).→Ve škole se píše písemka. Dítě se neučilo, tak dostalo špatnou známku.→Cítí se nepříjemně, své pocity zlosti a nechuť si vybíjí vyrušováním.→Ke špatné známce učitel připojí poznámku.→Nechuť k učení se zvětší.→Rodiče se nad výsledky rozzlobí, dají dítěti „zaracha“ a nakážou mu, aby se učilo.→Dítě se odklidí do svého pokoje kde:

  1. usne s nosem v učebnici
  2. tajně si posílá smsky s kamarády
  3. zlostně kouká do knihy, která mu je odporná, a doufá, že mu informace nějak do hlavy naskáčou, což se bohužel nestane

Pokračování příběhu jistě tušíte.→ Dítě se opět neučilo.→ Se strachem a špatným očekáváním jde do školy a ta ho nezklame.→ Další špatná známka, pocit neschopnosti, zloby…Rodiče časem rezignují – prostě mají doma hlupáka.

Právě se roztočila „ďábelská“ spirála neúspěchu…“

Pokud se popsaná situace odehrává i u Vás doma, přečtěte si knížku:

Fryjaufová, Eva. Naučte své dítě efektivnímu učení, kde najdete mnoho zajímavých rad a návodů na roztočení spirály úspěchu. Najdete zde odpovědi na otázky, jak dítě správně motivovat, nacvičit studijní návyky, učit se jednotlivé předměty a mnoho dalších.

Pokud svému dítěti pouze přikážete „Běž se učit!“ tak Vám se uleví, ale pokud dítě netuší, jakým způsobem se to dělá, tak Váš příkaz při sebevětší námaze těžko splní.

 

Zpracovala Táňa Hlavatá

Zdroj: Fryjaufová, Eva. Naučte své dítě efektivnímu učení, Computer Press: Brno, Praha 2006. ISBN 978-80-251-1481-0