Finanční gramotnost na naší škole

24.01.2015 17:43

Naši školu navštívil finanční poradce, se kterým jsme udělali rozhovor. A co nám o sobě a o své práci řekl?

Společnost, pro kterou pracuje, se nazývá OVB. Společně se svým vedoucím vytvořili projekt FINANCE 4, jehož cílem je připravit žáky základních a středních škol na budoucí život, aby uměli hospodařit s penězi a dokázali poradit ostatním.  S tímto projektem navštěvují školy i organizace na Ostravsku, Krnovsku, Opavsku a Bruntálsku.

Myslí si také, že lidé v dnešní době neinvestují finance efektivně, protože většina lidí nezná nástroje, spojené s finanční gramotností a neumí je používat. Jeho hlavní náplní práce je radit lidem, jak správně využívat své finanční prostředky. Znalost finanční gramotnosti je důležitá také proto, aby lidé věděli, co si mohou a co si naopak nemohou dovolit. Je potřeba si dobře rozpočítat své náklady a výdaje. Chybou je pokud výdaje přesahují příjmy. Dle jeho názoru dnes spousta lidí finanční gramotnost neovládá. Zhruba 60% lidí nemá v dnešní době vůbec žádné zajištění pro případ úrazu, nemoci, smrti nebo živelné pohromy. Stále více lidí se zadlužuje, berou si půjčky, úvěry, hypotéky, proto je tak důležité naučit se zorganizovat si své finance a umět se orientovat ve finančním světě – to nám dává finanční gramotnost.

Jan Kij, žák 9. A

Fotogalerie: Finanční gramotnost na naší škole